Bezpečnosť

AKTÍVNA BEZPEČNOSŤ NA
ZAMEDZENIE NEHODE

V spoločnosti Subaru sme presvedčení, že najlepší spôsob na zvládnutie nehody bez ujmy je zamedziť tomu, aby k nej vôbec došlo. Naše vozidlá vám preto dodávajú pocit bezpečia tým, že poskytujú istotu na ceste. Cieľom modelu Forester je dopriať cestujúcim skutočný zážitok z jazdy, preto má všetky schopnosti a vysokú mieru bezpečnosti na zvládanie výziev a prekonávanie nepriaznivých podmienok. Mnohé z funkcií, vďaka ktorým Forester poskytuje príjemnejšiu jazdu, zároveň prispievajú k jeho mimoriadnej schopnosti chrániť cestujúcich pred nástrahami. Stabilné a pohotové jazdné vlastnosti jeho symetrického pohonu všetkých štyroch kolies zabezpečujú lepšiu kontrolu nad vozidlom prakticky v akomkoľvek počasí. Bezpečnosť vozidla zvyšuje aj motor SUBARU BOXER, ktorý má nižšie položené ťažisko, a tým vytvára ešte lepší kontakt vodiča s vozovkou. Systém riadenia dynamiky vozidla a veľkoryso dimenzované brzdy mu dodávajú športový charakter, potláčajú nadmerné vibrácie a dodávajú vodičovi väčšiu istotu.

BRZDOVÝ SYSTÉM

Štandardné kotúčové brzdy na všetkých štyroch kolesách sú vybavené zadnými brzdovými  strmeňmi z ľahkého hliníka a zabezpečujú silný brzdný účinok. Protiblokovací systém bŕzd (ABS) obsahuje funkciu elektronického rozdeľovania brzdnej sily, ktorá na základe zaťaženia vozidla rozdeľuje brzdnú silu medzi prednú a zadnú nápravu. V záujme maximálneho brzdného účinku v núdzovej situácii je Forester vybavený brzdovým asistentom a funkciou uprednostnenia brzdového pedála pred plynovým pri ich súčasnom zošliapnutí. Súčasťou výbavy je aj asistent rozjazdu do kopca, ktorý zamedzuje pohybu vozidla dozadu pri rozjazde do kopca s väčším ako 

5-percentným stúpaním tak, že aktivuje elektronickú parkovaciu brzdu a po rozbehnutí vozidla ju automaticky uvoľní. Model 2.0XT je doplnený o väčšie 17-palcové ventilované brzdové kotúče na predných a 16-palcové ventilované brzdové kotúče na zadných kolesách, ktoré ďalej zlepšujú jazdný výkon na všetkých povrchoch, s ktorými sa môžete stretnúť.

Riadenie dynamiky vozidla

Štandardnou výbavou každého modelu Forester je systém riadenia dynamiky vozidla (VDC), ktorý pomocou viacerých senzorov monitoruje situáciu a analyzuje, či vozidlo udržiava smer jazdy stanovený vodičom.

V prípade, že sa vozidlo dostane pri prejazde zákruty alebo vyhýbaní sa prekážke na hranicu stability, systém prispôsobí rozdelenie krútiaceho momentu symetrického pohonu, výkon motora a účinok bŕzd na jednotlivých kolesách tak, aby pomohol udržať požadovaný smer jazdy vozidla.


Konštrukcia pripravená na všetko

Pasívna bezpečnosť na lepšiu ochranu pri nehode

Konštrukcia modelu Forester, ktorá obsahuje celý rad vyspelých systémov a funkcií na ochranu pasažierov, je vyvážením medzi vysokou pevnosťou a kľúčovými deformačnými zónami na kontrolovanú absorpciu energie nárazu.

Bezpečnostné prvky na priamu ochranu cestujúcich zahŕňajú systematicky rozmiestnené airbagy, predné sedadlá znižujúce riziko poranení krčnej chrbtice, zasúvateľné pedále a 3-bodové bezpečnostné pásy.

Sedadlá, bezpečnostné pásy
a airbagy SRS*

Štandardná výbava modelu Forester obsahuje predné, predné bočné, hlavové a kolenné airbagy SRS*. Výškovo nastaviteľné bezpečnostné pásy na predných sedadlách sú vybavené predpínačmi, ktorých úlohou je udržať pasažierov pevne na mieste, a obmedzovačmi napätia, ktoré zmierňujú hraničné sily pôsobiace na hrudník. Pevný rám predných sedadiel a pevné opierky hlavy pomáhajú v prípade nárazu zozadu znížiť pravdepodobnosť poranenia krčnej chrbtice. Dodatočnú ochranu zabezpečujú úchyty vnútorných pružín sedadiel, ktoré absorbujú energiu.

Ochrana chodcov

Vozidlo obsahuje zóny na tlmenie nárazov, ktoré pomáhajú zmierňovať zranenia chodcov. To platí aj pre predný nárazník absorbujúci energiu nárazu a špeciálne navrhnutú oblasť okolo stieračov čelného skla.

Do prednej časti vozidla je zakomponovaná deliaca konštrukcia, ktorá poskytuje ochranu hlavy.

Prstencovitý výstužný rám

Prstencovité výstužné rámy spevňujú kabínu od strechy cez dvere a stĺpiky až po podlahu. Táto strategicky usporiadaná konštrukcia je vyrobená z materiálov s vysokou pevnosťou a pomáha v prípade zrážky odvádzať energiu nárazu ďalej od cestujúcich. Napriek zvýšeniu pevnosti a torznej tuhosti si tento rám zachoval nízku hmotnosť.

5-hviezdičkové hodnotenie v testoch Euro NCAP

Najnovší Forester získal v najnovšom kole testov bezpečnosti Euro NCAP (Európsky program hodnotenia nových automobilov) maximálne päťhviezdičkové hodnotenie bezpečnosti.

Usporiadanie chrániace priestor kabíny

Každé Subaru prekračuje z hľadiska bezpečnosti bežné hranice. Motor SUBARU BOXER a prevodovka modelu Forester sú navrhnuté tak, aby v prípade čelnej zrážky nevnikli do kabíny a neohrozili cestujúcich.

*
SRS: Supplemental Restraint System (doplnkový zadržiavací systém). Účinný pri použití v kombinácii s bezpečnostnými pásmi.
Príďte si vyskúšať nový Forester na vlastnej koži