Novinky

Svet SUBARU

Automobilka Subaru predala vo svete už 5 miliónov vozidiel so systémom EyeSight

5 Sep, 20225 Sep, 20225 Sep, 2022

Brusel, 31. augusta 2022 – Spoločnosť Subaru Corporation dnes oznámila, že súhrnný globálny predaj vozidiel Subaru vybavených asistenčným systémom vodiča EyeSight prekročil v júni tohto roka hranicu piatich miliónov. Tento medzník sa podarilo dosiahnuť 14 rokov a jeden mesiac od prvého predstavenia systému v máji 2008 v Japonsku.

Systém EyeSight ako prvý na svete poskytol vodičovi asistenčné systémy čisto na báze technológie stereokamery, ako napríklad adaptívny tempomat či systém protikolízneho brzdenia, ktorý vie rozpoznať nielen vozidlá, ale tiež chodcov, cyklistov a motocyklistov v dráhe vozidla.

Modely vybavené systémom EyeSight v súčasnosti tvoria 91 %*1 celosvetového predaja značky Subaru.

V Európe sa od roku 2014, kedy bol uvedený na trh systém EyeSight, predalo viac ako 145 000 vozidiel vybavených touto technológiou.

Vďaka skvelým rozpoznávacím schopnostiam technológie stereokamery získava systém EyeSight neustále len tie najvyššie hodnotenia od nezávislých agentúr z celého sveta a už roky pomáha zlepšovať vlastnosti vozidiel Subaru z hľadiska preventívnej bezpečnosti.

Štúdia spoločnosti Subaru vychádzajúca z údajov japonského Inštitútu pre výskum a analýzu dopravných nehôd (ITARDA) odhalila, že nehodovosť vozidiel vybavených systémom EyeSight sa v Japonsku pohybuje na úrovni len 0,06 %.*2 A štúdia amerického Poistného inštitútu pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS) zasa zistila, že v USA sa vďaka uvedenému systému až o 85 % znížil počet nárazov zozadu s následkom zranení.*3

Spoločnosť Subaru Europe uskutočnila interný prieskum, pri ktorom 95 % opýtaných zákazníkov vyhlásilo, že pri jazde s vozidlom vybaveným systémom EyeSight sa cítia bezpečnejšie, 35 % udávalo, že systém zabránil minimálne jednej nehode, a 87 % zákazníkov uviedlo, že to bol hlavný dôvod pre kúpu vozidla.*4

Vďaka asistenčnej technológii vodiča EyeSight, ktorá je najnovšou generáciou systému na prevenciu nehôd od automobilky Subaru, dosiahol model Outback v bezpečnostných testoch organizácie Euro NCAP*6 pre rok 2020/2021 najvyššie skóre 95 % za bezpečnostné asistenčné systémy vo všetkých triedach vozidiel*5, ako aj historicky najlepší výsledok, aký kedy dosiahlo vozidlo značky Subaru v nárazových testoch bezpečnostných asistenčných systémov.

Značka Subaru už vyše 30 rokov, odkedy sa v roku 1989 pustila do vývoja automobilovej stereokamery, neustále vylepšuje svoju technológiu stereokamery, ktorá je kľúčovým komponentom systému EyeSight.
Systém EyeSight najnovšej generácie používa nový dizajn stereokamery, ktorý má omnoho širší zorný uhol a k tomu aj vylepšený softvér na rozpoznávanie a spracovanie obrazu. Vďaka tomu dokáže vodičovi pomôcť pri širšej škále situácií.

Okrem toho v Japonsku predstavila spoločnosť Subaru pokročilý asistenčný systém vodiča EyeSight X, ktorý využíva stereokameru v spojení so štyrmi radarmi na prednom a zadnom nárazníku, novovytvorenú mapu s vysokým rozlíšením, lokalizátor vozidla a ďalšie pokročilé technológie. Ponúka rozšírené funkcie, ako je napríklad asistent pri zmene jazdného pruhu, regulácia rýchlosti pred zákrutou či asistent bezdotykovej jazdy v zápche, ktoré na japonských diaľniciach zaručujú bezpečnejšiu a pohodlnejšiu jazdu.

V roku 2020 si automobilka Subaru otvorila v tokijskej štvrti Šibuja centrum pre vývoj umelej inteligencie s názvom Subaru Lab, kde vykonáva výskum a vývoj s cieľom integrovať schopnosti uvažovania umelej inteligencie do technológie stereokamery systému EyeSight a ešte viac tým zvýšiť bezpečnosť vozidiel.

Automobilka Subaru bude aj naďalej zdokonaľovať technológie primárnej, aktívnej, preventívnej, pasívnej a pripojenej bezpečnosti, na ktorých postavila svoju filozofiu všestrannej bezpečnosti, aby zákazníkom na celom svete prinášala „potešenie z jazdy a pocit istoty“.

*1 Na základe globálneho objemu predaja za rok 2021. Nezahŕňa vozidlá dodávané pôvodným výrobcom zariadenia (OEM).
*2 Výpočet spoločnosti Subaru na základe počtu vozidiel Subaru vybavených systémom EyeSight (ver. 3), ktoré sa predali od roku 2014 do roku 2018 (456 944 vozidiel), a údajov od inštitútu ITARDA (259 nárazov zozadu).
*3 Na základe údajov vykázaných inštitútom IIHS k januáru 2017 týkajúcich sa modelov Subaru ročníka 2013 až 2015 vybavených systémom EyeSight v priebehu roka 2014 v USA.
*4 Na základe interného prieskumu, ktorý sa uskutočnil v celej Európe za účasti 3 440 majiteľov vozidiel vybavených systémom EyeSight.
*5 Skóre modelu Subaru Outback za bezpečnostné asistenčné systémy: 95 % v rámci najnovšieho hodnotiaceho protokolu organizácie Euro NCAP (2020 – 2022) podľa najnovšieho platného testu bezpečnostných asistenčných systémov.
*6 Nezávislá agentúra zložená zo zástupcov vlád európskych štátov a európskych motoristických a spotrebiteľských organizácií.