Novinky

19 Dec, 2016

Bezpečnosť

EyeSight stráži bezpečnosť milióna vozidiel Subaru

Svet je miliónkrát bezpečnejším miestom pre život. Na cestách už jazdí milión vozidiel Subaru vybavených bezpečnostným asistenčným systémom EyeSight.

Rekordnú miliónovú hranicu prekročilo Subaru v novembri 2016, teda osem rokov a sedem mesiacov od prvého uvedenia EyeSightu v máji 2008 v Japonsku. Na Slovensku sú ním sériovo vybavené modely Levorg a Outback (verzie s CVT prevodovkou), pričom ide už o tretiu generáciu špičkového bezpečnostného asistenta.

EyeSight si pripísal svetové prvenstvo využitím technológie stereo kamier v systéme, ktorý poskytuje vodičovi asistenciu vrátane adaptívneho tempomatu a autonómneho predkolízneho brzdenia. Reaguje nielen na autá, ale aj na chodcov, cyklistov a motocyklistov. A ako ukázali nezávislé medzinárodné testy, na rozdiel od iných systémov dokáže pred nimi aj automaticky bezpečne zastaviť.

Subaru vybavené EyeSightom majú o 61 % menej nehôd s následkom zranenia či smrti. A ak vezmeme len kolízie medzi vozidlami, dáta Japonského inštitútu pre výskum dopravných nehôd ukazujú, že prípadov, kedy Subaru s EyeSightom narazia do áut idúcich či stojacich pred nimi, je o 84 % menej v porovnaní s vozidlami bez tohto systému.

Vysokú mieru preventívnej bezpečnosti Subaru uznávajú aj nezávislé organizácie, testujúce bezpečnosť vozidiel. Levorg aj Outback nekompromisne skórovali v crash-testoch Euro NCAP a pripísali si maximálnych päť hviezdičiek. V USA získali všetky modely Subaru s EyeSightom najvyššie hodnotenie bezpečnosti Superior podľa metodiky pre rok 2017. Top známkami za bezpečnosť sa vozidlá Subaru môžu pochváliť aj v domácom Japonsku.