Novinky

12 Dec, 2011

Technológie

FHI vyrobil 1000. centrálnu sekciu trupu pre Boeing 777

Japonský koncern Fuji Heavy Industried (FHI) nevyrába len automobily Subaru. Okrem mnohých ďalších aktivít je aj dodávateľom špičkovej techniky pre letecký priemysel. V týchto dňoch vyrobil tisícu centrálnu sekciu trupu pre Boeing 777. Jubilejná dodávka pre spoločnosť Boeing, sídliacu v americkom Seattli, sa uskutočnila 18 rokov a štyri mesiace od štartu produkcie v rámci programu 777 v júli 1993.


FHI sa podieľa na programe Boeing 777 už od jeho vývojovej fázy a je zodpovedný za vývoj a výrobu centrálnej sekcie trupu. Ide o najdôležitejšou časť lietadla, spájajúcu krídla s trupom. Jej súčasťou sú aj otváracie kryty hlavného podvozku. FHI má v kompetencii vývoj a výrobu tohto komponentu aj pre vlajkovú loď Boeingu, model 787.

Centrálna sekcia trupu pre Boeing sa vyrába v továrni v meste Handa v prefektúre Aiči, v ktorej sa pri príležitosti 1000. dodávky uskutočnilo jej slávnostné odovzdanie. Zástupcovia Boeingu v jeho rámci poďakovali za vysokú kvalitu produkcie a dodávky presne v rámci časového harmonogramu. Tisíca vyrobená centrálna časť bude súčasťou lietadla, ktoré začnú v marci 2012 používať Emirates Airlines.

Boeing 777 je komerčným lietadlom pre osobnú i cargo prepravu, ktorého vývoj sa začal v roku 1990. Osobná verzia odvezie 301 až 368 pasažierov, v prípade cargo úpravy dokáže transportovať 102 ton nákladu.

Subaru je najväčším svetovým výrobcom osobných automobilov s pohonom všetkých kolies. Značka je automobilovou divíziou japonského koncernu Fuji Heavy Industries, vyrábajúceho produkty pre sféry dopravy, letectva, priemyslu, stavebníctva i poľnohospodárstva. Filozofiou koncernu, založeného v roku 1953, je vysoká kvalita produktov, používanie pokrokových technológií a zodpovednosť k životnému prostrediu. Automobily Subaru pre európsky trh sa vyrábajú v Japonsku.

Subaru je priekopníkom pohonu 4×4 v osobných automobiloch, v roku 1972 prinieslo na trh prvé sériové osobné vozidlo s pohonom všetkých kolies. Odvtedy predalo viac ako 10,5 milióna automobilov s pohonom 4×4. Značka patrí k špičke v motoristickom sporte, kde získala šesť titulov majstra sveta v rely. Importérom Subaru v Slovenskej republike je od roku 2004 spoločnosť Mikona, s.r.o.

Mikona, s.r.o / Subaru Press Service