Novinky

Modely

Komplexná bezpečnosť Subaru

15 Dec, 201815 Dec, 201815 Dec, 2018

Subaru, váš strážny anjel na zimných cestách

- Bezpečnosť Subaru nie je len o pohone 4x4
- 93 % majiteľov Subaru považuje svoje autá za najbezpečnejšie na svete
- Dôraz na aktívnu a pasívnu, ale najmä preventívnu a primárnu bezpečnosť

Zima je obdobím, kedy najviac oceníte auto, ktoré ochráni vás a vašu rodinu. Ideálne je, ak má pohon všetkých kolies. Tak ako všetky Subaru - no pri ňom to zďaleka nekončí. Z hľadiska bezpečnosti ponúkajú tieto japonské automobily oveľa viac.

Subaru totiž vyvíja autá tak, aby k nehodám vôbec nedochádzalo. Aj preto jazdia nielen s pohonom 4x4, ale aj s aktívnym rozdeľovaním krútiaceho momentu na jednotlivé kolesá. Usmernenie sily prenášanej na vozovku udrží auto v želanom smere aj v kritických podmienkach.

Najlepšie chráni prevencia
Popri najvyššom stupni aktívnej bezpečnosti pomáha chrániť pred nehodami aj preventívna bezpečnosť. Aj preto je 93 % majiteľov Subaru presvedčených, že ich autá sú najbezpečnejšie na svete.
Najzásadnejším prvkom preventívnej bezpečnosti je asistenčný systém EyeSight. Tieto druhé oči vodiča nikdy nespia a zabezpečujú presne také rozsiahle portfólio ochrany, ako komplexne vníma otázku bezpečnosti značka Subaru. Najvýznamnejším prvkom je automatické brzdenie, ktoré zastaví auto v prípade, že vodič nereaguje na prekážku. Systém riadenia škrtiacej klapky nedovolí autu pohnúť sa, keď je pred ním iné vozidlo alebo objekt – môžete dupať na plyn koľko chcete, auto bude stáť. Naopak, ak sa auto pred vami pohne a vy nereagujete, EyeSight vás na to upozorní. Udrží auto v jazdnom pruhu a funguje aj ako spoľahlivý adaptívny tempomat. Práve kvôli tomuto rozsiahlemu asistenčnému systému by si Subaru kúpilo 88 % motoristov. Pre viac ako polovicu zákazníkov je EyeSight dôvodom, prečo by Subaru odporučilo rodine, priateľom či známym. Kým EyeSight sleduje dvoma kamerami situáciu vpredu, chrbát Subaru kryje radarový detekčný systém. Pri cúvaní spomedzi zaparkovaných áut či z garáže akusticky i opticky varuje pred blížiacim sa pohyblivým objektom a hrozbou kolízie. Jeho súčasťou je aj sledovanie mŕtveho uhla.

Na autách Subaru so systémom EyeSight už jazdí viac ako 1,8 milióna majiteľov Subaru a štatistiky ukazujú, že počet nehôd sa oproti verziám bez EyeSightu znížil o impozantných 61 %. EyeSight chráni nielen posádku, ale aj najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky – chodcov. Podľa dát amerického Highway Loss Data Institute sa počet zrážok Subaru s chodcami znížil vďaka asistenčným systémom o 41 %. Jednoducho, 95 % vodičov Subaru sa cíti bezpečnejšie preto, že okrem ich reflexov dáva na cestu pozor aj EyeSight.

Primárne bezpečne
Perfektný výhľad, minimálne mŕtve uhly a najnovšie aj monitorovanie priestoru pred vozidlom a po jeho stranách kamerami. To všetko zahŕňa Subaru pod pojem primárna bezpečnosť. Optimálne rozloženie presklenia kabíny, polohy spätných zrkadiel i stĺpikov karosérie dáva vodičovi perfektný prehľad o dianí okolo auta – pohybe cyklistov i chodcov, vrátane detí. Vďaka dizajnu sa ľahko odhaduje vzdialenosť k objektom. Bonusom sú kamery v prednej maske i spätných zrkadlách, ktoré na multifunkčnom informačnom displeji zobrazujú priestor pred autom a po jeho stranách. To je výborné pri parkovaní či prejazde úzkymi priestormi v mestách. Ďalšou pomôckou pre uľahčenie orientácie sú vodiace čiary na displeji.
Zadná parkovacia kamera, dopĺňajúca prehľad o dianí okolo auta, je samozrejmosťou už dlho. Aj ona však dostala novú funkciu: ak máte kufor v kombi naložený až po strechu, stačí stlačiť spínač na spätnom zrkadle a to namiesto štandardného odrazu zobrazí obraz z kamery. Takže za seba vidíte presne tak, ako keď jazdíte s prázdnym autom.

Keď už dôjde k najhoršiemu...
...je tu ešte pasívna bezpečnosť, ktorá vám zachráni zdravie alebo život. Vaša súkromná bezpečnostná služba sa volá Globálna platforma Subaru. Priniesla výrazne vyššiu pevnosť a prepracované deformačné zóny, ktoré bezpečne odvedú kinetickú energiu nárazov mimo priestor pre posádku. Aj preto získali všetky aktuálne modely Subaru najvyššie hodnotenia bezpečnosti v testoch na celom svete.

Batéria airbagov je samozrejmosťou, dopĺňa ju však novinka: senzor v sedadle vodiča, merajúci jeho polohu, a nový typ senzoru v sedadle spolujazdca, ktorý meria jeho hmotnosť. Už doteraz vedelo Subaru odhaliť, či je na sedadle spolujazdca dospelý človek alebo detská sedačka, teraz už pozná aj hmotnosť pasažiera a podľa nej nastaví účinnosť zádržných systémov. Ďalšou novinkou sú bezpečnostné pásy s uzamykacím jazýčkom, ktoré výrazne znižujú záťaž spodnej strany hrudníka pri náraze.

Takmer 100-percentná spokojnosť

Bezpečnostné technológie Subaru naozaj fungujú. Spokojných je s nimi 95 % majiteľov Subaru. Kým pri kúpe rozhoduje skôr pohon všetkých kolies a celková výdrž a odolnosť vozidiel Subaru, v konečnom zúčtovaní sú to nakoniec práve bezpečnostné funkcie, ktoré prinášajú majiteľom áut tejto japonskej značky najvýraznejší pocit spokojnosti.