Novinky

20 Jan, 2015

Bezpečnosť

Maximálnych päť hviezdičiek Euro NCAP pre nový Subaru Outback

Špičková úroveň bezpečnosti nového Subaru Outback 

Nový Outback prináša do Európy unikátny asistenčný systém EyeSight 

Autonómne brzdenie nielen v meste, ale aj pri vyšších rýchlostiach 

Vynikajúca ochrana dospelých, detí aj chodcov


Nový Subaru Outback získal maximálnych päť hviezdičiek pri hodnotení bezpečnosti nezávislou agentúrou Euro NCAP. Potvrdil, že spĺňa najprísnejšie kritériá nielen pasívnej, ale aj aktívnej bezpečnosti.

Nový Outback vynikajúco skóroval vo všetkých štyroch hodnotených oblastiach: pri bezpečnosti detí, dospelých, chodcov i v rámci asistenčných bezpečnostných systémov.Maximálny možný počet bodov získal pri bočnom nárazovom teste, pri ktorom dobre chráni všetky kritické časti ľudského tela. Stupeň „dobre“ pritom v jazyku Euro NCAP znamená najvyššiu úroveň bezpečnosti.

Výborne uspel aj pri hodnotení predných sedadiel, opierok hlavy i zádržných systémov na zadných sedadlách, pričom poskytuje dobrú ochranu pred zraneniami pri náraze zozadu. Za bezpečnosť dospelej posádky získal Outback výborných 85 %, pri hodnotení ochrany 18-mesačného dieťaťa si pripísal maximálny možný bodový zisk.

Nový Outback okrem pre Subaru typického prstencového rámu karosérie využíva vo zvýšenej miere prvky z vysoko pevnostnej ocele, čo umožnilo nielen zníženie hmotnosti, ale aj zvýšenie odolnosti voči nárazu zo všetkých smerov. Outback výborne uspel aj pri preverovaní ochrany chodcov, deformácia predného nárazníka zaručuje ich nohám dobrú ochranu.

Nový Outback je sériovo vybavený siedmimi airbagmi a upozornením na nezapnuté bezpečnostné pásy na predných i zadných sedadlách. Aktívnu bezpečnosť zvyšuje unikátny bezpečnostný asistenčný systém EyeSight, ktorého súčasťou je autonómne brzdenie pri nižších rýchlostiach, typických pre premávku v meste, ale aj pri vyšších rýchlostiach, zodpovedajúcich jazde mimo mesta. Jeho kombinácia so sériovým elektronickým stabilizačným systémom VDC robí z nového Outbacku presvedčivo bezpečné vozidlo.

Aktívnu bezpečnosť nového Subaru Outback zvyšuje aj permanentný pohon všetkých kolies, ktorý je sériovou výbavou všetkých vozidiel tohto modelového radu – hoci tento bezpečnostný prvok Euro NCAP nehodnotí.

Najvyššiu úroveň bezpečnosti potvrdzuje aj hodnotenie japonskej agentúry JNACP, zverejnené v rovnaký deň, ako vydala svoje resumé Euro NCAP. V Japonsku získal nový Outback plný počet 40 zo 40 možných bodov, čím si vyslúžil označenie ASV+ (Advanced Safety Vehicle Plus). O špičkovej bezpečnosti vozidiel Subaru svedčia i predchádzajúce bodové zisky modelov Forester (39,9 bodu) a XV Hybrid (39,3 bodu), vďaka čomu tiež disponujú top označením ASV+.