Novinky

31 Aug, 2015

Bezpečnosť

Subaru EyeSight získal top hodnotenie v rámci Automotive Brand Contest 2015

Odborná porota nemeckej Rady pre dizajn udelila japonskému špecialistovi na pohon všetkých kolies najvyššie hodnotenie v rámci Automotive Brand Contest 2015. Asistenčný systém EyeSight, vyvinutý Subaru, zvíťazil v súťažnej kategórii Konektivita tejto prestížnej dizajnovej súťaže automobilových značiek. Ocenenia Automotive Brand Contest 2015 budú odovzdané 15. septembra v rámci medzinárodného autosalónu IAA v nemeckom Frankfurte.


Asistenčné bezpečnostné systémy dokážu už dnes výrazne prispieť k prevencii nehôd, alebo v prípade nehody významne znížiť jej následky, pričom dôležitosť týchto technológií sa neustále zvyšuje. Systém EyeSight už ocenili významné inštitúcie v Spojených štátoch i v Japonsku, no získanie ceny v Európe od takej významnej inštitúcie, akou je nemecká Rada pre dizajn, je niečím celkom mimoriadnym pre Subaru a zároveň veľkým ocenením práce vývojového centra. Rada pre dizajn každoročne oceňuje excelentné produkty z hľadiska dizajnu, ale aj komunikačný dizajn. Automotive Brand Contest sa počas svojej existencie vyvinul na najprestížnejšiu dizajnovú súťaž v automobilovej branži, pričom sa teší veľkému uznaniu i za hranicami Nemecka. 

Rada pre dizajn má za sebou už viac ako 60-ročné pôsobenie. Jej založenie inicioval v roku 1953 nemecký parlament, v tej dobe s cieľom propagovať produkty nemeckého priemyslu v zahraničí. Dnes ide o nezávislú nadáciu s podporou viac ako dvesto významných nemeckých firiem, zamestnávajúcich cez dva milióny ľudí.  

EyeSight: Asistencia prostredníctvom stereo kamier

EyeSight, vyvinutý priamo japonskou automobilkou Subaru, sa od ostatných asistenčných systémov odlišuje fungovaním na optickom princípe. Vývojári koncernu Fuji Heavy Industries, ktorý je výrobcom automobilov Subaru, umiestnili dve farebné kamery za čelné sklo vozidla na pozíciu pri spätnom zrkadle a získali tak stereoskopické zobrazenie. Takto získaná schopnosť rozpoznávania objektov je svojou komplexnosťou veľmi podobná ľudským očiam. Stereo kamery identifikujú ostatných účastníkov cestnej premávky, ako sú automobily, motocykle, bicykle či chodci, prideľujú im prioritu, merajú ich vzdialenosť i uhol priblíženia. 

Vďaka tejto metodike obrazovej analýzy bolo možné v EyeSighte skombinovať niekoľko bezpečnostných asistenčných systémov do jedného. EyeSight tak zabezpečuje šesť funkcií naraz: systém núdzového brzdenia s varovaním pred kolíziou, upozornenie na hrozbu čelného nárazu, adaptívnu reguláciu rýchlosti i vzdialenosti, upozornenie na opustenie jazdného pruhu a jazdný asistenčný systém pre zastavenie, ale aj rozbehnutie vozidla. 

Vynikajúce fungovanie EyeSightu v praxi už ocenil aj Americký inštitút pre bezpečnosť cestnej premávky (IIHS), ktorý udelil Subaru certifikát za ochranu pred čelným nárazom ako jedinej automobilovej značke.

 Na Slovensku v štandarde

EyeSight je na Slovensku dostupný v štandardnej výbave každého modelu Outback s automatickou prevodovkou Lineartronic. Za svoje fungovanie vo vlajkovej lodi značky získal najvyššie hodnotenie bezpečnosti v testoch európskej organizácie Euro NCAP, ako aj jej japonskej obdoby JNCAP.