Novinky

11 Nov, 2010

Modely

SUBARU IMPREZA CONCEPT

Subaru s novou stratégiou Confidence in Motion 

Impreza Concept prvým modelom pod novou indentitou 

Koncept pre budúcu Imprezu symbolizuje nový dizajnový jazyk Subaru


Subaru Impreza Concept, predstavený na autosalóne v Los Angeles, stelesňuje novú stratégiu značky pod heslom Confidence in Motion. Subaru vždy inšpirovala dôvera medzi značkou a zákazníkmi, ktorá je výsledkom konštruktérskej výnimočnosti. Jej zásadným cieľom je poskytnúť klientom v každom produkte pôžitok a potešenie, ale aj pocit pokoja a spokojnosti.

Nová formulácia stratégie značky Confidence in Motion pozostáva z dvoch myšlienok. Prvá časť, Confidence (Dôvera), symbolizuje konštruktérsku výnimočnosť Subaru a snahu spoločnosti poskytnúť zákazníkom radosť a spokojnosť. V druhej časti In Motion (V pohybe) vyjadruje Subaru silné odhodlanie ešte viac prehĺbiť vzťah medzi jedinečnosťou svojich vozidiel a dôverou ich majiteľov tak, aby rozšírilo potešenie z automobilov Subaru medzi väčší počet zákazníkov. Prostredníctvom filozofie Confidence in Motion bude Subaru pokračovať v produkcii automobilov, poskytujúcich slobodu a príjemný životný štýl, teda hodnoty, ktoré dokážu dať iba vozidlá Subaru.

SUBARU IMPREZA CONCEPTCONCEPT

Prvým vozidlom, zrodeným pod novou identitou, je Subaru Impreza Concept, ktorý absolvoval svetovú premiéru na autosalóne v Los Angeles. Dizajnový koncept ukazuje budúce možné smerovanie modelového radu Impreza, pričom spája pokrokový dizajn Subaru s presvedčením vo vynikajúce jazdné schopnosti. Koncept zároveň stelesňuje základnú esenciu hodnôt značky: užívanie si auta a pokoj mysle. Uhladené tvary vyžarujú dynamiku a eleganciu, priestranný a bohato vybavený štvormiestny interiér je priestorom pre bezpečnú a komfortnú jazdu.

„Dynamické prúdenie a sebavedomý postoj” sú základnými prvkami exteriérového dizajnu konceptu. Auto ukazuje moderný dizajn Subaru, pričom využíva prvky športového a atraktívneho štýlu štvordverových kupé. Elegantná charakterová línia, symbolizujúca novú formu Subaru, sa tiahne od prednej časti pozdĺž strechy až po zadnú časť vozidla. Strmý A-stĺpik a jemne plynulý C-stĺpik sú dôležitými prvkami, ktoré odlišujú štýl Imprezy Concept. Vytvárajú priestrannú kabínu a zároveň dávajú autu vynikajúce aerodynamické vlastnosti. Tieto prvky sú ešte koncentrovanejšie v zadnej polovici karosérie, čoho výsledkom je štvordverový sedan, predstavujúci sa v štýlovej forme, nabitej výkonom.

Predné i zadné nárazníky obsahujú rohové prvky s ostrými hranami, ktorých vynikajúce aerodynamické vlastnosti boli potvrdené testovaním v aerodynamickom tuneli. Svedčia o dizajne, v ktorom úsilie o lepšiu aerodynamiku znamená skúmanie aj toho najmenšieho detailu s ohľadom na šetrnosť k životnému prostrediu. Výrazné lemy blatníkov sú znakom vozidla s pohonom všetkých štyroch kolies, pričom zdôrazňujú imidž Subaru ako výkonného modelu a podčiarkujú jeho spoľahlivosť a bezpečnosť.

Dizajn prednej časti zdôrazňuje, že tento automobil je Subaru – nízky a široký postoj vyvoláva pocit spoľahlivosti a bezpečnosti, pričom je zároveň vyjadrením nového dizajnového jazyka Imprezy. Ďalším výrazným rysom je šesťuholníková maska chladiča s ústredným motívom roztiahnutých krídel, slúžiacich ako znak identity pre nové generácie automobilov Subaru.

Trojrozmerná štruktúra „tváre“ auta a kapoty motora vytvárajú hexagonálnu formu, ktorá dáva jasne najavo dominanciu konceptu. V kombinácii so svetlometmi v tradičnej forme jastrabieho oka tento úderný, jedinečný dizajn predstavuje čelné partie, okamžite rozpoznateľné ako Subaru. Súčasťou predného nárazníka sú aj rafinovane tvarované hmlové svetlá. Takisto rozvíjajú motív krídel, čím dávajú ešte jasnejšie najavo silnú prezenciu identity Subaru.

Dizajn zadnej časti harmonizuje so zvyškom auta. Tiež ho charakterizuje šesťuholníkový tvar, otvárajúci sa zvnútra von. Zadné svetlá vytvárajú ostrý dojem, hranatý dizajn sa tiahne až do bočných strán, kde sa stáva kontinuálnou súčasťou základnej línie karosérie. Atraktívna a unikátna vnútorná časť svetiel je zložená s gradujúcim účinkom, ktorý poskytuje dojem hĺbky. Pre difúzory na spodnej strane zadného nárazníka a kryte batožinového priestoru vyvinulo Subaru tvary, ktoré spájajú aerodynamické vlastnosti s ohľaduplnosťou k životnému prostrediu.

Typický Impreza štýl je zachytený v profile auta, vrátane plochy dverí, kde dizajnéri Subaru použili jednoduché a čisté línie a plochy a nie zložité formy. To kontrastuje s energickým dizajnom blatníkov, pričom výsledkom je štíhly bočný pohľad. Línie zadnej časti vytvárajú spolu so zadnými kombinovanými svetlami energický klinový tvar, smerujúci dozadu a ukazujúci, akým pulzujúcim autom je Impreza Concept. Saténovo strieborné okenné rámy zdôrazňujú výrazne klinovitú okennú grafiku a vytvárajú športovú a štíhlu bočnú siluetu.

Kamery, nahrádzajúce spätné zrkadlá, majú tiež klinovitý tvar a sú umiestnené na ostrej línii A-stĺpika. Strieborné hliníkové disky s vysokým leskom využívajú 10-lúčový dizajn, pozostávajúci z piatich robustných lúčov, ktoré evokujú silný zážitok z jazdy s pohonom AWD a piatich tenkých lúčov, pripomínajúcich ľahkosť Imprezy. Karbónové prvky medzi lúčmi usmerňujú prúdenie vzduchu a zvyšujú efekt chladenia bŕzd.

Farba karosérie konceptu má názov Sky Silver. Modrasto strieborná farba pripomína lietadlo za letu. Podčiarkuje štýlovú a dynamickú siluetu vozidla a je návrhom striebornej, ktorá má byť použitá pri budúcej generácii automobilov Subaru.

Dizajn interiéru konceptu je zakotvený v slovách “Dynamický, Lákavý, Bezpečný”. Potešenie z jazdy a pokoj mysle Subaru je vyjadrený aj v interiéri, ktorý evokuje dynamické prúdenie, zdieľané s vonkajším dizajnom. Dynamický tvar spája prístrojovú dosku s obložením dverí a lakťovými opierkami, pričom hovorí o radosti z jazdy, prirodzene očakávanej od Subaru. Veľká pozornosť bola venovaná detailom. Interiér bol starostlivo vypracovaný, aby z neho bolo cítiť zmysel pre kvalitu. Štyri priestranné sedadlá z platinovej kože doslova objímu cestujúcich. Koža sa vyberala tak, aby ladila s farbami interiéru a poskytla cestujúcim príjemné pocity. Interiér zdobí tmavo modré lemovanie a dvojité šitie. Vnútorné obloženie ešte zvýrazňujú vrstvené materiály. Horná časť má zafarbenie svetlej platiny, zatiaľ čo spodná časť je o odtieň tmavšia. Kombinovaný účinok dáva interiéru pocit priestrannosti a kvality.

Veľký multifunkčný displej sa nachádza v strede prístrojového panelu. Bohato vybavený vnútorný priestor Imprezy Concept totiž kombinuje informácie so zábavou, aby sa ešte viac zvýšilo potešenie z jazdy. Tri rôzne displeje – osobitne pre navigáciu, audio a palubný počítač – sú jednotné v dizajne, pričom technológia dotykového ovládania vyjadruje jednoduchosť použitia, funkčnosť a inováciu, navyše systému prepožičiava pocit hravosti.

Volant so športovými lúčmi v tvare písmena D kombinuje čierne panely s klavírnym lakom v strednej sekcii s úchopom s povrchom z platinovej kože. Tento dizajn mu dodáva športový duch a zároveň vytvára pocit vysokej kvality. Dotykové panely boli použité aj na volante, pričom umožňujú intuitívne ovládanie rôznych aplikácií bez akéhokoľvek stresu.

Koncept využíva asistenčný systém EyeSight, vyvinutý Subaru, ktorý je vybavený najnovšou technológiou prevencie nehôd, čo zvyšuje bezpečnú a spoľahlivú prevádzku, ktorú zákazníci očakávajú od Subaru. Video zo stereo kamier, ktorými je systém EyeSight unikátny, sa zobrazuje na monitore kombinovaného displeja.

Subaru Impreza Concept poháňa nová generácia boxer motora s protiľahlými piestami, ktorá je ohľaduplnejšia k životnému prostrediu. Kombinácia atmosférického motora s objemom 2,0 litra a bezstupňovej prevodovky Lineartronic reprezentuje novú generáciu pohonného reťazca značky. Impreza Concept spája ekologickosť a komfortnú jazdu s vierou vo výkon a bezpečnosť vďaka tradičnému symetrickému pohonu všetkých štyroch kolies.

Impreza je už od svojho debutu v roku 1992 známa ako globálny kompaktný model značky. Subaru teraz predstavuje Imprezu Concept ako východisko pre budúcu Imprezu, ktorá všetkým poskytne jazdenie s radosťou a bez stresu, pričom súčasne symbolizuje nový dizajn a posilňujúcu sa pozíciu značky.

Subaru je automobilovou divíziou japonského koncernu Fuji Heavy Industries, vyrábajúceho produkty pre sféry dopravy, letectva, priemyslu, stavebníctva i poľnohospodárstva. Filozofiou koncernu, založeného v roku 1953, je vysoká kvalita produktov, používanie pokrokových technológií a zodpovednosť k životnému prostrediu. Automobily Subaru pre európsky trh sa vyrábajú v Japonsku. Importérom značky Subaru v Slovenskej republike je od roku 2004 spoločnosť Mikona, s.r.o.