Novinky

16 Sep, 2015

Modely

Subaru Levorg

Levorg predstavuje nový štýl športového kombi, ktoré Subaru vyvinulo ako vrchol svojej najnovšej generácie vozidiel. Vštepilo mu esenciu všetkého, čo vodiči od automobilov značky požadovali, pridalo špičkové technológie a využilo odborné znalosti, získané počas mnohých rokov výroby automobilov, ktoré ponúkajú pôžitok z jazdy.


Levorg prináša absolútne špičkové spojenie dizajnu, úžitkovej hodnoty, výkonu a bezpečnosti, pričom posunul limity vo všetkých týchto oblastiach na úplne novú úroveň. Pri jeho vývoji si dizajnéri a inžinieri Subaru dali za cieľ prekonať všetky očakávania zákazníkov a premeniť radosť z vlastníctva vozidla na celkom novú, doteraz nepoznanú emóciu.Zložený z kombinácie slov legacy (odkaz, dedičstvo), revolution (revolúcia) a touring (cestovný), názov Levorg vyjadruje záväzok Subaru niesť odkaz svojho hrdého dedičstva, no zároveň zapáliť oheň revolúcie, ktorá zatrasie svetom a predznamená novú éru v technológii cestovných vozidiel.

ZÁKLADNÉ CHARAKTERISTIKY

     ● Produktová koncepcia

„Revolučný Sports Tourer“

Pri vývoji modelu Levorg prinieslo Subaru čerstvý vietor do kategórie športových kombi vozidiel, keď vytvorilo fúziu radosti z jazdy, bezpečnosti, komfortného cestovania na dlhé vzdialenosti a zároveň vysokej miery všestrannosti.

     ● Úžitkové vlastnosti

Vysoká miera úžitkových vlastností cestovného automobilu, spojená s veľkým priestorom pre všetkých pasažierov pre vychutnanie si komfortu na dlhých cestách.

Ø Zatiaľ čo vonkajšie rozmery karosérie umožnili dosiahnutie špičkových jazdných vlastností športového kombi, Levorg ponúka priestranný a komfortný interiér.

Ø Subaru využilo svoje znalosti, získané rokmi vývoja vozidiel typu kombi, a spojilo štýlový a hodnotný vzhľad sports tourera s priestranným a dobre využiteľným batožinovým priestorom.

     ● Dizajn

Exteriér

Revolúciu prináša Levorg aj v oblasti dizajnu. Sebavedomý vzhľad športového vozidla, ktoré dáva najavo svoju dominanciu na ceste, nenásilne spája s plynulými líniami karosérie typu kombi. Atraktívne tvaryvyjadrujú dizajn, ktorý je fúziou štýlu a funkčnosti.

Ø Strecha s nízko posadenou zadnou hranou vytvára elegantnú siluetu od prednej až po zadnú časť vozidla, ktorá však skrýva nečakane veľký batožinový priestor. Štýlový a športový dizajn vyjadruje vysoký výkon a ambície sports tourera.

Ø Dynamický, trojrozmerný feeling prednej časti auta korunuje šesťuholníkový gril, ktorý je typickým poznávacím znamením Subaru. Svetlomety v tvare jastrabích očí mu dodávajú typický prenikavý pohľad.

 Interiér

Interiér charakterizuje vysoká kvalita, jasná už na prvý pohľad, pozornosť k detailom a vynikajúca funkcionalita.

Ø Povrchy v úprave klavírneho laku, akcenty kovu a chrómované časti harmonizujú vo vysoko kvalitnom priestore pre posádku, ktorý uspokojí všetky predstaviteľné nároky.

Ø Okrúhle prístroje, doplnené 3,5-palcovým plne farebným LCD displejom, zvýrazňuje chrómované orámovanie v saténovej povrchovej úprave. Ich prstencové podsvietenie im dáva presný, veľmi ostrý high-tech výzor.

Ø Volant v tvare písmena D so skosenou spodnou časťou je jasným odkazom na športové schopnosti vozidla. Výrazne tvarovaný veniec pritiahne pozornosť vodiča ihneď po nastúpení a doslova ho núti naštartovať auto a vyraziť s ním na cestu.

Ø Vodičove zmysly poteší aj uvítacia sekvencia prístrojov a ďalšie technické finesy.

     ● Pohonný mechanizmus

 Motor

-1,6-litrový horizontálny motor s protiľahlými valcami, priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbom (DIT)

Ø Novo vyvinutý 1,6-litrový horizontálny DIT motor kombinuje downsizing zdvihového objemu s priamym vstrekovaním a prepĺňaním turbom pre agilitu a radosť z jazdy.

Ø Motor DIT je vybavený funkciou automatického stop-štart systému.

Prevodovka

     »  Lineartronic

Ø Levorg disponuje ľahkou, rozmerovo kompaktnou automatickou bezstupňovou prevodovkou Lineartronic. Systém Subaru Intelligent Drive (SI-Drive) zaručuje optimálnu kontrolu radenia a ponúka na výber ako režim úspory paliva, tak potešenie z jazdy.

Ø Prevodovka Lineartronic vzhľadom na svoju konštrukciu mení prevodové pomery absolútne hladko, pričom automaticky prispôsobuje charakteristiku radenia intenzite akcelerácie. Vodič však má k dispozícii aj manuálny režim, v ktorom môže voliť krídelkami pod volantom medzi šiestimi predvolenými prevodovými pomermi.

     ● Podvozok a karoséria

Zvýšená tuhosť všetkých komponentov podvozku a karosérie umožnila dosiahnuť dynamické jazdné charakteristiky športového kombi, no zároveň ich spojiť s komfortom a pocitom kvality pri cestách na dlhé vzdialenosti.

Ø Výsledkom optimalizovanej riadiacej jednotky elektrického posilňovača riadenia a zvýšenej torznej tuhosti karosérie i pevnosti komponentov podvozka je priamy a športový pocit z riadenia a ovládateľnosti vozidla, presne taký, ako si ho predstavuje každý ambiciózny vodič.

Ø Hrubý veniec volantu tvaru D s malým priemerom zlepšuje manévrovateľnosť a reakcie na pokyny vodiča.

Ø Na to, aby nový sports tourer dosiahol vysokú úroveň komfortu a zároveň potešenia z jazdy pri cestovaní na dlhé trasy, konštruktéri výrazne zvýšili tuhosť karosérie i podvozku. Dosiahli tým aj lineárnu odozvu na podmienky na ceste a vynikajúce jazdné vlastnosti.

     ● Bezpečnosť

Subaru pri Levorgu ešte vylepšilo všetky aspekty bezpečnosti. V zmysle svojej filozofie All-Around Safety, teda bezpečnosti z každej mysliteľnej stránky, vybavila nový model aj paketom vyspelých bezpečnostných technológií Advanced Safety Package. 

Aktívna bezpečnosť

Ø Levorg využíva typický technický prvok Subaru – symetrický pohon všetkých kolies. Jeho fungovaniu je prispôsobená aj charakteristika systému kontroly jazdnej dynamiky (elektronická stabilizácia VDC), s cieľom dosiahnuť najvyššiu možnú mieru predchádzania nehodám.

Ø Schopnosti v zákrutách zlepšuje aktívne smerovanie krútiaceho momentu (Active Torque Vectoring).

Ø Vzadu idúce vozidlá upozorní pri núdzovom brzdení z vyššej rýchlosti rýchle blikanie všetkých smeroviek. Emergency Stop Signal ich varuje pred rizikom nečakanej kolízie.

Pasívna bezpečnosť

Ø Rozsiahlejšie, ale aj efektívnejšie využitie platní z vysoko pevnostnej ocele, vrátane prvkov s unikátnou pevnosťou v ťahu s hodnotu 980 MPa, znížilo hmotnosť auta pri súčasnom dosiahnutí bezpečnosti najvyššej svetovej úrovne, a to pri nárazoch spredu, zboku, ale i zozadu.

Ø Štandardnou výbavou je sedem airbagov vrátane kolenného pre vodiča. Ich optimálne rozmiestnenie je zárukou vynikajúcej ochrany posádky pred zraneniami.

Ø Myslelo sa aj na ochranu chodcov. Predná kapota a motorová prepážka boli navrhnuté tak, aby absorbovali energiu nárazu, boky v motorovom priestore sú obložené materiálom pohlcujúcim kinetickú energiu pri zrážke.

Preventívna bezpečnosť

Levorg je vybavený bezpečnostným paketom Advanced Safety Package. Pozostáva z detekcie vzadu idúcich vozidiel a asistenta diaľkových svetiel s automatickým stmievaním vnútorného spätného zrkadla.

        1. Detekcia vzadu idúcich vozidiel od Subaru využíva funkcie:

 Systém kontroly mŕtveho uhla (BSD)

Ø Radar kontroluje prítomnosť vozidiel v mŕtvom uhle. Ak ich zistí, vodiča na to upozorní rozsvietenie alebo blikanie LED svetielok vo vonkajšom spätnom zrkadle na príslušnej strane.* 

Asistent zmeny jazdného pruhu (LCA)

Ø Rýchlo sa zozadu približujúce vozidlá vo vedľajšom jazdnom pruhu detekuje radar, pričom asistenčný systém na to upozorní vodiča rozsvietením alebo blikaním LED svetielok vo vonkajšom spätnom zrkadle na príslušnej strane.*

*Systémy BSD a LCA upozornia vodiča na riziko kolízie vtedy, ak svoj úmysel zmeniť jazdný pruh dá najavo aktivovaním smerovky. 

Upozornenie na riziko kolízie pri cúvaní

Ø Ak sa k cúvajúcemu Subaru zboku približujú iné vozidlá a radar zaznamená riziko kolízie, systém vodiča upozorní blikaním LED svetielok vo vonkajších spätných zrkadlách a takisto zvukovým výstražným signálom. 

        2. Asistent diaľkových svetiel (automatické prepínanie diaľkových svetiel s automatickým           stmievaním vnútorného spätného zrkadla)

Kamera tohto nového bezpečnostného systému, integrovaná do vnútorného spätného zrkadla, identifikuje oproti idúce i predbiehajúce vozidlá a automaticky prepne predné svetlomety z diaľkových na stretávacie svetlá. Systém tiež zvyšuje bezpečnosť jazdy v noci pomocou senzora, umiestneného do vnútorného spätného zrkadla, ktorý zaznamenáva silné svetlo, napríklad od zozadu sa približujúcich áut, a automaticky stmaví zrkadlo, aby zabránil oslneniu vodiča.

Základné technické údaje (európska špecifikácia)

1.6 GT1.6 GT-S
           Symmetrický pohon všetkých kolies AWD
Vonkajšie rozmery
(celková dĺžka/šírka/výška)
4,690 x 1,780 x 1,485 mm4,690 x 1,780 x 1,490 mm
Rázvor             2,650 mm
Motor1.6 litra, DOHC, plochý štvorvalec s protiľahlým usporiadaním valcov, typ DIT
s priamym vstrekovaním paliva a prepĺňaním turbom 
Zdvihový objem                1,600 cm3
Prevodovka            Lineartronic*
Max. výkon                        125 kW (170 k) pri 4,800 – 5,600 ot/min
Max. krútiaci moment                          250 Nm pri 1,800 – 4,800 ot/min
Rozmer pneumatík                      215/50 R17                   225/45 R18
Počet preprav. osôb        5

* Lineartronic: Bezstupňová prevodovka (CVT) s plne automatickou elektronickou kontrolou