Novinky

5 Nov, 2011

Subaru XV s piatimi hviezdičkami od Euro NCAP

Maximálna bezpečnosť pri bariérových nárazových testoch 

Subaru XV spĺňa aj prísnejšie požiadavky od roku 2012 

Euro NCAP ocenilo systém aktivácie airbagu spolujazdca


Subaru XV získalo najvyššie hodnotenie bezpečnosti od nezávislej agentúry Euro NCAP. Jeho výsledky pri nárazových testoch boli ocenené maximálnym možným ziskom piatich hviezdičiek. Najnovší model Subaru by navyše rovnako uspel aj v rámci sprísnených podmienok hodnotenia, ktoré budú platiť od roku 2012.

Za ochranu dospelých cestujúcich získalo Subaru XV vynikajúce hodnotenie na úrovni 86 %, za čo vďačí unikátnemu prstencovému priestorovému rámu, optimalizujúcemu absorpciu kinetickej energie pri náraze. V prípade XV bol zosilnený použitím väčšej časti komponentov z vysoko pevnostnej ocele. To umožnilo znížiť hmotnosť vozidla a zvýšiť bezpečnosť posádky pri náraze z ktorejkoľvek strany.

Zosilnená konštrukcia XV sa osvedčila pri náraze zboku, kde auto získalo maximálne bodové skóre vďaka ochrane všetkých častí ľudského tela. Euro NCAP ocenilo aj aktívne opierky hlavy, ktoré dobre chránia krčnú chrbticu pri náraze do zadnej časti vozidla.

V prípade Subaru XV je excelentná aj ochrana detí. Za ochranu figuríny, simulujúcej 18-mesačné dieťa, skórovalo XV na maximum bodov, rovnako dobre je chránené aj trojročné dieťa. Zádržné systémy minimalizujú riziko nebezpečného kontaktu hlavy s pevnými časťami auta. Výsledné skóre 90 % hovorí za všetko.

Euro NCAP osobitne vyzdvihlo systém aktivácie airbagu spolujazdca. Ten je štandardne vypnutý, čo umožňuje bez rizika umiestniť dopredu sedačku pre malé dieťa, otočenú proti smeru jazdy. Airbag sa aktivuje automaticky, ak senzory v sedadle zaznamenajú, že si naň sadla osoba príslušnej veľkosti a hmotnosti.

Za ochranu chodcov získalo XV hodnotenie na úrovni 64 %, čo znamená, že by splnilo aj budúcoročné prísnejšie kritériá pre udelenie piatich hviezdičiek. Euro NCAP bude od roku 2012 vyžadovať ochranu peších účastníkov cestnej premávky na minimálnej úrovni 60 %.

Ani v kategórii bezpečnostných asistenčných systémov nemalo Subaru žiaden problém. Vozidlo je štandardne vybavené siedmimi airgbagmi vrátane kolenného airbagu vodiča a takisto sériovo elektronickým stabilizačným systémom VDC (Vehicle Dynamics Control). Upozornenie na zapnutie bezpečnostných pásov je aktívne ako na predných, tak aj na zadných sedadlách.
________________________________________________________________________________________________
Subaru je najväčším svetovým výrobcom osobných automobilov s pohonom všetkých kolies. Značka je automobilovou divíziou japonského koncernu Fuji Heavy Industries, vyrábajúceho produkty pre sféry dopravy, letectva, priemyslu, stavebníctva i poľnohospodárstva. Filozofiou koncernu, založeného v roku 1953, je vysoká kvalita produktov, používanie pokrokových technológií a zodpovednosť k životnému prostrediu. Automobily Subaru pre európsky trh sa vyrábajú v Japonsku.

Subaru je priekopníkom pohonu 4×4 v osobných automobiloch, v roku 1972 prinieslo na trh prvé sériové osobné vozidlo s pohonom všetkých kolies. Odvtedy predalo viac ako 10,5 milióna automobilov s pohonom 4×4. Značka patrí k špičke v motoristickom sporte, kde získala šesť titulov majstra sveta v rely. Importérom Subaru v Slovenskej republike je od roku 2004 spoločnosť Mikona, s.r.o.

Mikona, s.r.o / Subaru Press Service