Novinky

31 Mar, 2014

Technológie

Technická revolúcia: Svetová premiéra konceptu Subaru VIZIV 2

Na prvý pohľad protichodné vlastnosti dokázal zladiť koncept Subaru VIZIV 2, ktorý sa vo svetovej premiére predstavil na 84. ženevskom autosalóne. Pootvoril dvere do technickej i dizajnovej budúcnosti crossoverov Subaru, v ktorých sa spája ekológia aj dynamika, priestor i športový charakter, to všetko s vysokou mierou bezpečnosti a prvotriednou kvalitou spracovania.


Na prvý pohľad protichodné vlastnosti dokázal zladiť koncept Subaru VIZIV 2, ktorý sa vo svetovej premiére predstavil na 84. ženevskom autosalóne. Pootvoril dvere do technickej i dizajnovej budúcnosti crossoverov Subaru, v ktorých sa spája ekológia aj dynamika, priestor i športový charakter, to všetko s vysokou mierou bezpečnosti a prvotriednou kvalitou spracovania.

■ Nový 1,6-litrový Boxer Diesel v koncepcii plug-in hybrid

■ Pohon 4×4 s dvoma nezávislými elektromotormi v zadných kolesách

■ Vízia budúcnosti techniky i dizajnu budúcich crossoverov Subaru

Revolúcia v technike

Dvojka prichádza rok po premiére konceptu VIZIV, pričom je presne o rok bližšia k reálnemu autu. Má už štyri a nie dvoje bočné dvere ako predchodca, no revolučný systém pohonu zostal zachovaný.

VIZIV 2 prináša dve zásadné technické novinky. Prvá má podobu úplne nového 1,6-litrového turbom prepĺňaného vznetového motora Boxer Diesel, ktorý je zakomponovaný do plug-in hybridného pohonného reťazca. To znamená, že lítium-iónové batérie sú okrem využívania rekuperácie pri jazde dobíjateľné priamo z elektrickej siete. Predné kolesá v rámci hybridného reťazca poháňa Boxer Diesel spolu so synchrónnym elektrickým motorom, pričom výkon prenáša bezstupňová automatická prevodovka Lineartronic, konštrukčne prispôsobená na vysoký krútiaci moment.

VIZIV 2 zároveň predstavil novú koncepciu pre Subaru typického symetrického pohonu všetkých kolies. V tomto prípade zadné kolesá poháňajú dva nezávislé elektrické motory. Vysokonapäťové batérie, všetky štyri motory i prevodovka sú zabudované v konštrukcii auta takým spôsobom, aby zostal zachovaný symetrický systém pohonu 4×4, zaručujúci perfektné rozloženie hmotnosti v pozdĺžnej i priečnej osi a čo najnižšie položené ťažisko vozidla.

Nový systém zároveň umožňuje ešte detailnejšie riadenie prenosu krútiaceho momentu medzi jednotlivé kolesá, keďže každé zo zadných kolies je poháňané samostatne. To znamená dokonalé jazdné i trakčné schopnosti na asfalte i mimo spevnených ciest.

Koncepcia 4×4 konceptu VIZIV 2 čerpá skúsenosti z viac ako 40 rokov využívania technológie symetrického AWD a ukazuje novú filozofiu značky Subaru pri riadení pohonu všetkých kolies. Okrem asistencie pri akcelerácii a jazdných výkonoch vo všetkých podmienkach umožňuje nový systém vektorové rozdelenie distribúcie krútiaceho momentu pre minimalizáciu pretáčavého alebo nedotáčavého správania sa auta v zákrutách ubratím či pridaním sily, prenášanej na vnútorné, resp. vonkajšie kolesá. To zvyšuje potešenie z jazdy, no zároveň zvyšuje aktívnu bezpečnosť.

Nízka spotreba paliva

Unikátny systém podľa aktuálnych jazdných podmienok automaticky vyhodnocuje najvhodnejší moment a intenzitu zapojenia jednotlivých motorov, čo okrem dosiahnutia maximálnej stability auta zaisťuje extrémne nízke nároky na palivo. Kombinácia sily dieselového a predného elektrického motora umožňuje razantné zrýchlenie, na druhej strane pri pomalej jazde v meste zvládajú pohon iba elektrické motory. K úspore paliva prispieva aj automatický systém stop/štart a niekoľko spôsobovo dobíjania: regeneratívnym brzdením, generovaním prúdu motorom alebo plug-in nabíjaním z elektrickej siete.

VIZIV 2 využíva aj novú alternatívu systému Subaru SI-DRIVE. Hybrid SI-DRIVE pridáva k režimom Intelligent a Sports nový režim Eco-Cruise, ktorý v spolupráci s asistenčným systémom EyeSight vyberá režim motorov a prevodovky s cieľom dosiahnutia najnižšej možnej spotreby paliva.

Crossover pre aktívny životný štýl

Viac ako 4,4 metra dlhý koncept crossoveru bol navrhnutý ako ideálne vozidlo pre rodiny s aktívnym životným štýlom. Priestranná kabína je koncipovaná ako štvormiestna, pričom ponúka maximum priestoru i komfortu pre štyroch dospelých aj na dlhé cesty. Vodičovi pomáha a posádku chráni inovatívny systém autopilota, prepojený s pokročilými asistenčnými systémami.

Predná časť so svetlometmi v tvare písmena C a veľkými okrúhlymi hmlovkami z LED diód jasne identifikuje crossover s výrazným dizajnom. Tento motív sa v pozmenenej podobe opakuje aj na zadnej časti auta. Línie karosérie, podčiarknuté plastovým brnením spodných prahov a blatníkov a zdôraznené chrómovanými prvkami, vyjadrujú pre Subaru už legendárne hodnoty, akými sú kvalita a bezpečnosť. Robustné nárazníky spolu s typickou šesťuholníkovou prednou maskou jasne hlásia príslušnosť konceptu VIZIV 2 k súrodencom Subaru s pohonom všetkých kolies.

Najaktuálnejšie informácie zo ženevského autosalónu prináša Subaru na špeciálnej webovej stránke (http://www.subaru-global.com/2014geneva.html), kde zverejňuje aj fotografie konceptu VIZIV 2 a video z tlačovej konferencie.

 

ZÁKLADNÉ ÚDAJE
Dĺžka x šírka x výška4435 x 1920 x 1530 mm
Rázvor 2730 mm
Typ motora1,6 l plochý vznetový prepĺňaný DIT motor 
s priamym vstrekovaním paliva
PrevodovkaLineartronic (CVT), prispôsobená na prenos 
vysokého krútiaceho momentu
Typ elektrického motoraSynchrónny motor s vnútorným permanentným 
magnetom, 1 vpredu a 2 vzadu
Typ batériíLítium-iónové
Systém AWDSymetrické AWD s nezávislými motormi ako 
pohonom zadných kolies
Rozmer pneumatík245/45 ZR20
Počet pasažierov vrátane vodiča4