LINEARTRONIC

Prevodovka Lineartronic

Rovnako ako sa Subaru opiera o unikátne technológie plochého motora Boxer a symetrického pohonu všetkých kolies, dopĺňa túto kombináciu tiež prevodovka Lineartronic. Aj tá je vyvinutá špeciálne pre potreby Subaru

Ako prevodovka Lineartronic funguje?

Špičková technológia

Ide o celosvetovo prvú reťazovú bezstupňovú prevodovku, ktorá bola vyvinutá pre sériovo vyrábané osobné vozidlo so symetrickým pohonom všetkých kolies (AWD).

Plynulé radenie

Pri jazde dochádza k plynulej zmene prevodového pomeru. Vodič tak pri bežnej prevádzke neregistruje žiadne radenie, pretože ani žiadne neprebieha. Pomer sa mení plynule podľa okamžitých podmienok, úplne bez prerušenia.

Ideálne otáčky

Lineartronic vždy využíva ideálny rozsah otáčok motora pre optimálnu účinnosť spaľovania, čo znižuje spotrebu paliva. Výsledkom je tiež príjemne lineárny ťah pri akcelerácii.

Výhody prevodovky Lineartronic

Manuálny režim

Európski vodiči si potrpia na športový charakter svojich vozidiel a všeobecne radi preraďujú. Preto v Európe Subaru dodáva bezstupňovú prevodovku Lineartronic aj s manuálnym režimom. V ňom má vodič namiesto plynule meniteľného prevodového pomeru k dispozícii šesť pevne daných prevodových pomerov, medzi ktorými sekvenčne radí páčkami pod volantom.

Zmena správania podľa štýlu jazdy

Pri intenzívnejšom zošliapnutí plynového pedála elektronika automaticky zmení správanie prevodovky a simuluje radenie klasických prevodových stupňov. Vďaka tomu sa vodič môže pri pokojnom štýle jazdy nechať rozmaznávať komfortom plynulej zmeny prevodu a pri aktívnejšej jazde zažiť potešenie zo štandardného radenia prevodových stupňov.

Vozidlo rozpozná kopec aj klesanie

Lineartronic rozpozná jazdu do kopca a automaticky v tejto situácii radí na nižší prevod. Pritom berie do úvahy nielen intenzitu stúpania, ale aj rýchlosť jazdy. Vďaka tomu nemusí vodič v tejto situácii pre udržanie rýchlosti pridávať plyn. Rovnako aj pri jazde z kopca nastaví prevodovka v závislosti na uhle klesania a rýchlosti jazdy nižší prevodový pomer, čím umožní využívať brzdnú schopnosť motora.

Výkon vždy po ruke

Keď systém zaznamená intenzívnejšie používanie bŕzd a teda športový štýl jazdy, sám zmení stratégiu radenia. Nastaví nižší prevodový pomer, ktorým sa pripraví na následnú akceleráciu a tento pomer drží aj počas prejazdu zákrutou. Prevodovka navyše reguluje krútiaci moment pri následnej zmene na vyšší prevod.